2021-04-15
Tych specyficznych pojęć, którymi nazywa się sprzęt, ćwiczenia czy rodzaje ćwiczeń jest naprawdę całkiem sporo. Nie mówiąc o zajęciach crossfit, który ma całkiem odrębne nazewnictwo ćwiczeń, zaczerpnięte z angielskiego. Muszę przyznać, że swego czasu, kiedy chodziłam właśnie na zajęcia crossfit, przez długi czas trudność sprawiały mi nazwy i przypisanie im konkretnych ćwiczeń. Jest to dość dezorientujące, kiedy nie do końca wiesz, co masz zrobić… 🙂
Jednak kłopoty mogą się pojawić dużo wcześniej, niż na zajęciach. Bo przecież na początku dobrze wybrać właściwe zajęcia, na które chcemy chodzić. Czym różnią się ćwiczenia aerobowe od interwałowych? A czym jest power pump, spinning, tbc czy crossfit? Im dalej w las… Tym więcej nowych pojęć 😊 Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałabym stworzyć słowniczek podstawowych pojęć. Podzielę go na cztery sekcję: rodzaje ćwiczeń, sprzęt, ćwiczenia, pojęcia ogólne.
Rodzaje ćwiczeń
Ich rozróżnianie pomoże przy układaniu planu treningowego, dopasowaniu konkretnych zajęć pod aktualny stan, zapotrzebowanie, czy pozwoli zrealizować założenia.
Trening aerobowy – Często zwany aerobami czy treningiem tlenowym. Forma aktywności prowadząca do wymiany tlenowej w organizmie, co powoduje zwiększone spalanie tłuszczu. Jest to trening angażujący głównie duże partie mięśniowe w ciele. Aeroby to bieganie, jazda na rowerze, praca na orbitreku, stepperze czy ergometrze.
Ćwiczenia oporowe – to po prostu trening siłowy, który prowadzi do wymodelowania sylwetki, zwiększenia siły i spalenia tkanki tłuszczowej. Takie ćwiczenia można wykonywać z ciężarem własnego ciała, ze sprzętem bądź maszynami oporowymi.
Cardio – Trening tlenowy, który ma na celu poprawienie kondycji, polepszenie wydolności organizmu i spalenie tkanki tłuszczowej. Trening nie powinien być krótszy niż 30 minut. Z założenia jest to trening o większej intensywności niż trening aerobowy.
Tabata – Trening o mocnej intensywności. Zwykle tabata to zestaw ćwiczeń, który powtarzamy przez 4 minuty. Ćwiczenie powinno trwać 20 sekund z przerwą 10 sekundową. Najlepiej, gdy tych serii będzie od 3 do 5ciu. Trening idealny dla osób, które nie mają czasu, ale powinien być on urozmaiceniem, a nie podstawą planu treningowego. Prowadzi do polepszenia wydolności, kondycji, spalenia tkanki tłuszczowej.
Spinning – czyli trening wykonywany na specjalnych rowerach stacjonarnych. Są to zajęcia o dużej intensywności. Najczęściej o zmiennej częstotliwości i obciążeniu. Mocno energetyczne zajęcia, gdyż jeździ się w takt muzyki.
TBC – Skrót od Total Body Conditioning, czyli trening ogólnorozwojowy z naciskiem na ćwiczenia aerobowe. Główny cel to zaangażowanie jak największej liczby mięśni i wzmocnienie ich.
Zumba – Dość intensywny trening taneczny, polegający na powtarzaniu choreografii. Zumba łączy ze sobą taniec oraz aeroby. Jeśli dobrze czujesz się w choreografiach, to zumba jest świetnym połączeniem dobrej zabawy i treningu.
Crossfit – Bardzo intensywny trening wykonywany głównie ze sprzętem typu sztanga, kettle, piłki, skrzynie, drążki. Trening bardzo mocno zwracający uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, jak i na poprawę wydolności i siły.
Sztanga – Inaczej zwana też gryfem. Jest to metalowy drążek, na który nakładamy obciążenie. Często same sztangi mają różną wagę i sama sztanga może ważyć nawet 20kg.
Kettle – Odważnik z uchwytem.
Mini band – Są to krótkie taśmy oporowe, najczęściej o czterech stopniach oporu. W zależności od zaawansowania, lżejszych używamy na górne partie mięśni, a tych z większym oporem na dolne partie.
Stepper – Niewielka platforma, którą wykorzystuje się do ćwiczeń czy choreografii. Pomocna przy wykonywaniu wypadów, przejść, obrotów. Pomaga modelować łydki, nogi.
Plank – Przez jednych znienawidzony przez innych uwielbiane. Dla jednych plank, dla innych deska bądź podpór na przedramionach. Dla wszystkich nazw zasada jest ta sama – barki ustawiamy nad łokciami, spinamy brzuch, a ciało ustawiamy w jednej linii (nie wypychamy pośladków). No i wytrzymujemy… 😉 Ćwiczenie świetnie angażujące mięśnie brzucha, ramion i pleców.
Martwy ciąg – Jedno z podstawowych ćwiczeń, które przede wszystkim umożliwia poprawne podnoszenie ciężarów. Polega na podnoszeniu ciężaru z ziemi (sztangi) do momentu utrzymania prostych pleców i do momentu wyprostowania kolan.
Burpess – zwane też padnij, powstań. Burpess łączy w sobie kilka ćwiczeń – wyskok, pompkę, deskę i przysiad.
Powtórzenie – Jest to po prostu jeden raz wykonane dane ćwiczenie 😉
Seria – Ilość powtórzeń danego ćwiczenia składa się na serie ćwiczenia
DOMSy – Ostatnio dość mocno zaczęto rozróżniać domsy od zakwasów. Otóż DOMSy to właśnie opóźnione odczuwanie zmęczenia w mięśniach spowodowane najczęściej mikrouszkodzeniami mięśni. Pojawia się najczęściej od 24 do 28 godzin po wykonywanych ćwiczeniach.
AMRAP – skrót od As soon as possible, czyli wykonanie danej serii tak szybko jak to tylko możliwe 😉 Zwrot często używany na zajęciach crossfit,
Core – Nic innego, jak mięśnie znajdujące się wokół tułowia. Niezwykle ważne jest wypracowanie mięśni głębokich, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy.
Dwójki, czwórki – Tak powszechnie nazywane są mięśnie dwugłowe uda oraz mięśnie czworogłowe uda. Warto zapamiętać, że mięśnie dwugłowe to tylko część ud, pod pośladkami. Natomiast mięśnie czworogłowe to przednia część ud, tuż na kolanami.
Pojęć z którymi możecie się spotkać zaczynając swoją przygodę z ćwiczeniami czy siłownią jest naprawdę sporo! Mogłabym jeszcze wymieniać ich wiele, jednak nie wszystkie jest łatwo opisać 😉. Mam nadzieję, że tym słowniczkiem nieco rozjaśniłam Wam kwestie podstawowych zwrotów w świecie fit!
Justyna Socha